Jak vybrat svatebního fotografa

11.01.2021

Svatba je tím nejkrásnějším dnem v životě dvou lidí, na který nikdy nezapomenete, a i když časem některé vzpomínky vyblednou, díky fotografiím si je znovu připomenete. Pokud tedy plánujete svatbu, určitě přemýšlíte, jakého svatebního fotografa oslovit.

Svatební fotograf je stejně důležitý jako svatební šaty, jídlo na svatebním stole, nebo květinová výzdoba. Svatební fotografie si budete v průběhu života prohlížet ještě nesčetněkrát a kromě prstýnků a partnera po svém boku jsou vlastně tím jediným, co vám po svatbě zůstane napořád. Proto by měl být výběr fotografa jednou z priorit při plánování svatby.

Jak tedy vybrat fotografa, pro tento vyjímečný den?

Rozhodně ne podle ceny. Jedině podle jeho fotek a podle toho, jestli se vám jeho tvorba líbí. Pokud je však pro vás cena za svatebního fotografa prioritou, i tak doporučuji ve výsledku vybrat takového, jehož portfolio vás oslovilo a u kterého jste se zastavili a řekli si "takové fotky chceme také"

Jasně, když se budete snažit, určitě najdete fotografa, který vám nafotí svatbu za pět tisíc. Ale stojí to za to? Za riziko, že se fotky nepovedou a vy budete zklamaní? Na fotkách se opravdu šetřit nevyplácí a jen vy musíte vědět, zda je pro vás přednější cena, nebo kvalita fotek.

Cena svatebního fotografa se pohybuje řekněme od 15.000,- do 30.000,- za celodenní svatební fotografování. Taková cena je brána jako slušný základ, za který byste měli skutečně dostat pěkné fotografie, na které budete celý život rádi vzpomínat.

"Nepokládejte si otázku, kolik by měl stát dobrý svatební fotograf, ale kolik stojí fotograf, který dělá takové fotky, jaké si vy přejete ze své svatby mít."

"Strojené" fotky, versus momentky.

Další důležitou věcí je styl, jakým se fotograf prezentuje. Těch je celá řada a vy byste měli vědět, zda vás láká spíše reportážní (dokumentární) pojetí, nebo umělecké. Pozornost si zaslouží také to, jaký barevný nádech (tónování) mají jednotlivé fotografie a jak na vás působí fotografova práce jako celek.

Pokud nemáte se svojí drahou polovičkou stejný názor na styl snímků, je důležité pokusit se najít fotografa, jehož tvorba se líbí vám oběma. Já sám fotím především tak, jak to v daný moment cítím. Snažím se zachytit jedinečnost okamžiku, radosti a štěstí. Zmrazit v čase ty nejhezčí chvíle. Nenuceně a bez úsměvů na povel. Takové okamžiky většinou nastávají, když je čekáte nejméně.

"Správný svatební fotograf by měl umět odvyprávět váš jedinečný příběh prostřednictvím svých fotografií."

Počet upravených fotek.

Občas mě dokáže překvapit, když se někdo při výběru fotografa řídí počtem upravených fotografií. Opravdu je to tak důležité? Kolik fotek si z takového počtu vlastně zapamatujete? Možná pět? Deset? Stovky rozhodně ne. Většina svatebních alb má okolo 100 až 120 fotografií, což je dle mě naprosto ideální. Raději si budu prohlížet 120 pečlivě vybraných a krásně upravených fotek, které mi budou dělat radost i za několik let, než třeba 400, které jsou upravené jen tak letem světem. Navíc.. osobně si ani nedovedu představit, že takový počet budu někomu ukazovat.

Ve výsledku tedy na množství nebo příslibu retušování nezáleží a nemělo by to být prioritou, podle které budete vybírat.

Svatba je čas strávený s milovanými lidmi.

Jednou z důležitých věcí je i to, abyste si se svým fotografem rozuměli a byli pokud možno na stejné vlně. Můžete si najmout svatebního fotografa s nejhezčími fotkami na světě, ale pokud se v jeho přítomnosti necítíte dobře a naprosto uvolněně, věřte, že na fotkách to bude vidět. Proto doporučuji, poznejte se s vaším fotografem ještě před svatbou a domluvte se na osobní schůzce. A až budete zvažovat všechny důležité faktory, zamyslete se nad tím, zda byste se na tohoto konkrétního člověka těšili jako na svatebního hosta.

"Občas se mi stane, že mi novomanželé a lidi kolem nich dopřejí pocit, který zažívám, když jsem s vlastníma kamarádama."

Reference.

Dalším vodítkem při výběru svatebního fotografa jsou jeho reference a doporučení od jednotlivých klientů. Ruku v ruce s tím jde spolehlivost. Určitě nechcete na fotografie ze svatby čekat půl roku a obávat se toho, zda vůbec budou.

Moje doporučení a odpověď na otázku "proč do toho jít se mnou", naleznete ZDE.

Nenechávejte výběr fotografa na poslední chvíli.

Kvalitní a žádaní mají většinou obsazeno několik měsíců předem. Každým rokem se situace opakuje a kalendář rezervací je v létě již plně obsazený. Ideálně tedy s rezervací svého termínu neotálejte, zejména máte-li svatbu v nějaké atraktivnější datum. Profesionální fotograf Vám zajistí nejen kvalitní snímky, ale hlavně zachycení svatebního příběhu a emocí.


Co říci závěrem..

Snad jen, že vám přeji, abyste našli fotografa, který dokáže odvyprávět váš svatební příběh tak, že vám fotky budou dělat radost i za několik let, hodně štěstí při svatebním dni a do života jen to nejkrásnější... 🧡

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomohl a budu rád, pokud zvážíte i mou nabídku svatebního focení.