FAQ / Často kladené otázky

Proč bychom si měli vybrat právě tebe?

Protože se Vám líbí styl jakým fotím, prohlédli jste si mé portfolio a rádi byste měli podobné fotky i z Vaší svatby. Zakládám si především na přirozenosti, uvolněné atmosféře a vetšinu svatebního veselí se snažím zachycovat v čase ty nejkrásnější momenty. Kolikrát o mně ani nebudete vědět. Žádné nucené pózy a strojené úsměvy. Hlavně si to užít! 😊

Reference od mých svatebních párů

Kde fotíš svatby?

Pocházím z Mladé Boleslavi, ale posledních pár let bydlím v Praze. Fotím tedy převážně zde a ve Středočeském kraji. Za klienty však cestuji v rámci celé České republiky, vyjímkou není ani zahraničí. Moc rád za Vámi přijedu kamkoliv si jen budete přát.

Jaká je u tebe cena svatebního focení?

Cena svatebního focení se u mě pohybuje mezi 16.000 22.000 Kč. Kompletní ceník pak naleznete - ZDE

Nevyhovuje vám ani jeden balíček? Je možné je nakombinovat? Určitě. Ke každé svatbě přistupuji individuálně. Nebojte se mi ozvat, určitě něco vymyslíme.

Můžeme se s tebou před svatbou vidět?

No jasně! 😊 Pár týdnů před svatbou si můžeme domluvit schůzku, kterou lze spojit s předsvatebním focením, případně si zavolat pomocí videohovoru. Alespoň se trochu poznáme, doladíme detaily svatebního dne a upřesníme si Vaší vysněnou představu.

Jak probíhá platba?

Při rezervaci termínu si účtuji rezervační poplatek (zálohu) ve výši 3.000Kč. To abych s Vámi mohl počítat a Vy měli jistotu, že Vám termín nikdo nevyfoukne. 😊 Zbytek pak stačí doplatit v týdnu před svatbou, nejpozději pak v den samotné svatby.

Záloha je splatná bankovním převodem na můj účet a tato záloha je nevratná. Pokud tedy dojde z Vaší strany ke stornování (zrušení), rezervační poplatek se nevrací. Záloha je pro mě záruka, aby se nestalo, že mi někdo zruší rezervaci těsně před svatbou. Přišel bych tak o termín, který by mohl mít zarezervovaný někdo jiný.

Budou všechny naše fotografie upravené?

Ano, všechny fotografie, které ode mě obdržíte, budou upravené. Fotografie předávám v digitální podobě ve formě soukromé webové galerie. Na fotografie se tak budete moci ihned podívat nebo poslat odkaz na ně některému ze svatebčanů. Fotky ode mě dostanete v nejvyšším možném rozlišení - připravené ke stažení.

A kolik od tebe tedy ve výsledku dostaneme upravených fotografií?

V závislosti na Vámi zvoleném balíčku získáte 150-300 snímků ve formátu JPEG. Počet upravených fotek však striktně nelimituji, chci, abyste měli všechny, které stojí za to!

Dostaneme i neupravené fotografie? Co je to RAW?

Neupravené fotografie neposkytuji. Neupravená fotka je jen polotovar a pouze 50 % výsledné práce. Běžně nafotím na svatbě okolo 4tis. fotek, z nichž dost často je třeba 10 stejných fotek v sérii za sebou, v praxi pak vybírám ty nejlepší, které jsou obsahově zajímavé a technicky kvalitní. Věřte, že Vám poskytnu to nejlepší, co ve výběru najdu.

RAW je typ (formát) uložení fotografií, uložené přímo fotoaparátem během vyfocení, je to vlastně digitální ekvivalent kinofilmového negativu. Tato data jsou surová a neobsahují žádné expoziční a barevné korekce, ani základní retuše. Bez speciálního softwaru jsou takové fotky pro běžné použití nevhodné. Proto je prosím chápejte jen jako nedokončené a jako takové vám je v žádném případě nemůžu předat.

Kdy se můžeme těšit na naše svatební fotky?

Dodání výsledné galerie je do 4 týdnů od svatby. Abyste ale nemuseli celou dobu čekat a hořet zvědavostí, jaký Váš den vlastně byl, dostanete ode mě do týdne od svatby malou ochutnávku (15-20 fotek), které si následně můžete nahrát třeba na sociální sítě nebo se jimi pochlubit svým příbuzným.

Jak dlouho s námi na svatbě zůstaneš?

Dávám přednost svatbám, při kterých jsem s Vámi po celý den. Díky tomu mohu zachytit a odvyprávět Váš svatební příběh co nejlépe. Klasické celodenní focení začíná přípravou nevěsty a končí přibližně ve 21:00

Pokud mě však budete potřebovat jen na část Vašeho dne nebo v případě menších rodinných svateb, určitě není problém se domluvit.

Máme s tebou počítat na svatební hostinu?

Budu rád, když se mnou budete počítat a přizvete mě ke svatebnímu stolu. 😊 Na Vaší svatbě pracuji většinou celý den a tak určitě uvítám možnost se u Vás občerstvit a nabrat energii na další fotografování.

Nabízíš také předsvatební focení?

Nabízím, jednou z mých služeb je právě předsvatební focení. Osobně ho mám moc rád, protože následné svatební focení je pak mnohem uvolněnější hned od první minuty. Po předsvatebním focení jsou snoubenci většinou klidnější, protože ví, že focení probíhá v pohodě, uvolněně a nenuceně. A zároveň se během něj alespoň trochu seznámíme.

Cena předsvatebního focení je 3 000 Kč.

Máš rád svíčkovou?

Miluju Svíčkovou! A díky svatbám mám super možnost ochutnávat ji úplně všude. Dokonce jsem si říkal, že bych už mohl vydat gastro průvodce, kde mi chutnala ze všech nejvíc (kromě té, kterou dělá moje mamka). 😀

Jak dlouho budeme fotit novomanželské portréty?

Nejsem člověk, který by Vás nutil na dlouhé focení s přejezdy, kde focení zabere půlku odpoledne. Uvědomuji si, že chcete Váš den strávit se svými přáteli a rodinou a několikahodinový výlet by hosté neocenili. Rád praktikuji koncept 2×25 minut. Tzn. 25 minut focení odpoledne, 25 minut večer. Pokud mi tedy věnujete okolo hodiny Vašeho dne, bude to skvělé. Pokud je to možné, využívám k focení míst v okolí.

Jakou techniku používáš?

Používám bezzrcadlovky značky NIKON a to modely Nikon Z6 II a Nikon Z5 spolu s objektivy Tamron 35mm f1.4 SP, Nikon Z 50mm f1.8 a Nikon Z 28mm f2.8. Používám převážně pevné objektivy a to zejména z důvodu lepší ostrosti a světelnosti. Na svatby sebou také vozím dron DJI Mavic Mini 2, který vždy využiji na několik leteckých záběrů z ptačí perspektivy. Fotím na techniku v hodnotě přes 250 000 korun.

Jak probíhá úprava fotek? Děláš i retuše?

Všechny vybrané fotografie projdou úpravou barevnosti, jasu, kontrastu, doostření, tónování a případně ořezem. V ceně jsou i drobné retuše pleti (akné, jizvy, kruhy pod očima atd.).

Co když neumíme pózovat/nikdy jsme se takto nefotili. Budeš nás při focení nějak vést?

Věřte mi, že tohle slýchávám docela často, ale svatební focení je opravdu hrozně jednoduchá věc, při které podle mě platí jenom jedno pravidlo - Vy se musíte cítit dobře.

Možná se před focením trochu bojíte a říkáte si, jak se tvářit? Kam dát ruce? Žádný strach, vím, jak s tím pracovat a focení přeměnit na skvělý zážitek. Nejdůležitější je pro mě přirozenost a věřte, že na fotkách to bude vidět. A že se Váš partner nerad fotí? Tak přesně proto focení se mnou vypadá spíš jako uvolněné blbnutí, než strojené pózování. 😊

Musíme přesunout, nebo zrušit svatbu. Čekají nás nějaké poplatky?

Z tohoto důvodu si při rezervaci termínu beru zálohu (rezervační platbu), která je z principu vratná pouze v případě překážek na straně fotografa. Pokud se však z nějakých závažných důvodů stane, že by bylo potřeba termín posunout, tak je možné rezervační platbu použít na tento nový termín. U něj je ale nutné, aby byl termín volný a neobsazený jinou svatbou.

Dostaneme fotografie i vytištěné?

Pokud se nedomluvíme jinak, fotografie předávám pouze v digitální podobě ve formě soukromé webové galerie. S tiskem ale rád pomohu nebo jej přímo zajistím, budete-li o tištěné fotografie nebo fotoobrazy mít zájem.

Fotografie jsme si stáhli, ale po nějaké době, kdy jsme se na ně chtěli znovu podívat, je nemůžeme najít. Je možné nám je znovu poslat?

Určitě. Vaše fotky zálohuji na dobu až pěti let, takže je možné si o ně kdykoliv v případě nechtěného smazání nebo jejich ztráty napsat a fotky Vám znovu rád pošlu. 🙂

Budeš naše fotografie někde zveřejňovat?

Nejčastěji zveřejňuji fotografie zde na webu, případně na Instagramu a Facebooku.
Věřím tomu, že jste na mě narazili právě díky tomu, že jste někde zahlédli mojí práci, a to by bez jejího zveřejnění nebylo možné.

Pokud si však přejete fotografie jen pro sebe, upozorněte mě na to, prosím. Za možnost ukázat fotografie veřejně však budu vděčný, protože bez toho by budoucí klienti netušili, jak moje práce vypadá.

Fotíš kromě svateb taky něco jiného? (Portréty, rodinky, páry atd.)

No jasně! Kromě vyprávění svatebních příběhů moc rád zachytím nezapomenutelné okamžiky s Vaší rodinou, zajdu s Vámi na rande a nafotím Vám párové fotky nebo třeba zdokumentuji krásu Vašeho těhotenství.

Věnuji se také focení portrétů a glamour. Obdivuji ženskou krásu a snažím se ji vždy zachytit co nejpřirozeněji a tak, jak ji vidím svýma očima. Při glamour focení mi jde především o zachycení krásy, svůdnosti a přitažlivosti ženského těla. Takové focení může probíhat buď v přírodě, ve Vašem bytě nebo kdekoli jinde, kde se domluvíme.

Pokud máte zájem o focení a chtěli byste fotky ode mě, není nic jednoduššího, než mi napsat a určitě se domluvíme. Budu se moc těšit! 😊

Vážně tě to focení svateb pořád tak baví?

Občas se mě na tohle někdo zeptá a já se jen pousměju. Na focení svateb mě baví hlavně to, že je to opravdový, stojí za tím životní příběh dvou lidí. I díky tomu jsem si tento žánr focení tak zamiloval a je to něco, co mě opravdu naplňuje.

V současné době mám za sebou již desítky svateb, desetitisíce nafocených fotek, nespočet krásných okamžiků, které jsem zažil a plno skvělých lidí, které jsem za tu dobu měl možnost poznat. Vážně, mám opravdu tu nejlepší práci na světě! #LOVEMYJOB

✔ 10 let zkušeností
✔ více než 100 nafocených svateb

Musím říct, že to byla (a je) pořádná jízda! 🖤